Lano patří mezi spojovací prostředy a osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) a je určeno k zachycení pádu uživatele. S ostatními OOPP proti pádu může tvořit systém ochrany proti pádu.
Lano je důležitým spojovacím článkem mezi zachycovacím postrojem a kotvícím bodem .
Je určeno pro používání s pohyblivým zachycovačem pádu (bezpečnostní brzdou) dle EN 351, při práci na střechách, montážních pracích a při práci ve stavebnictví.

U lan je obvykle požadavek, aby zajistila co největší pevnost v tahu nebo nosnost, protože se používají ke svazování, tažení a zvedání.
Lana jsou složena z většího množství pramenů, která jsou splétána nebo stáčena.
Na jedné straně se lano zapíná do kotvícího bodu (konstrukce), na druhé straně se lano se zachycovačem pádu zapíná výhradně do úchytu zachycovacího postroje nebo do předního úchytu zachycovacího postroje.
Celková délka lana může být libovolná, nejčastěji je 10 m, 20 m nebo 30 m.
Při používání bezpečnostního lana musí uživatel vždy dbát na to, aby bylo lano neustále napnuté a tím byl případný pád uživatele co nejkratší.
Při používání musí být oba konce lana vždy vhodně zakončena a musí odolat síle nejméně 22 kN bez oddělení, přetržení nebo prasknutí jakéhokoliv prvku lana.
Pokud lano tvoří systém zachycení pádu, pak tento systém zachycení pádu musí mít tlumič pádu.

V případě zachycení pádu musí být lano vyřazeno z používání.
Lano by mělo být ukotvene nad uživatelem, aby v případě pádu nedošlo k nekontrolovanému pádu uživatele a možnosti zranění o konstrukci nebo jiné předměty.

Lana v rámci systému ochrany proti pádu mohou používat pouze vyškolení uživatelé.
Lano je označeno evidenčním číslem nutným pro pravidelné periodické kontroly a ostatními informacemi ohledně správného používání lana (délka, identifikační značka, číslo EN, piktogramy). Veškeré informace jsou chráněny ochranným obalem, aby vydržely po celou dobu používání. Veškeré informace se zapisují do karty pod názvem Evidenční karta.
Před použitím lana je nutno provést vizuální kontrolu vlastního lana a zkontrolovat tak všechny jeho prvky, především koncový záplet, očnici a koncové oko lana.
Všechny ními dodávané lana odpovídají normám CE.
Musí existovat záchranný plán, který se musí realizovat po zachycení pádu uživatele. Čas strávený uživatelem po zachycení pádu je velmi nekomfortní. Mohou pomoci různé prostředky jako např. nožní odlehčovací smyčky. Ale cílem je bezpečná evakuace uživatele, kterou řeší právě zmiňovaný záchranný plán. V záchranném plánu musí být uvedena konkrétní řešení a např. i konkrétní evakuační a záchranné prostředky vhodné pro evakuaci a záchranu uživatele.
Používání lana v kombinaci s jinýmii OOPP výrazně zvyšuje úroveň bezpečnosti práce (BOZP) a komfort při práci ve výškách a nad volnou hloubkou.
Společně s lanem se nejčastěji používá zachycovač pádu (bezpečnostní brzda), zachycovací postroj, kotvící smyčka a karabina.
Lano patří mezi osobní ochranné prostředky (OOPP) III. kategorie, které jsou určeny k ochraně proti smrtelnému nebezpečí. Uživatelům zajišťuje bezpečnost práce a ochranu proti pádu při práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Pravidelná revize nejméně jednou za 12 měsíců autorizovanou osobou.
Poskytujeme záruční a pozáruční servis, revizi OOPP, poradenství, školení, praktický výcvik a vyhledávání rizik při práci ve výškách a nad volnou hloubkou.