Zachycovací postroj patří mezi osobním ochranné pracovní prostředky proti pádu (OOPP proti pádu), a slouží hlavně k zachycení pádu uživatele. S ostatnímo ochrannými prostředky tvoří systému zachycení pádu.
Zachycovací postroj má popruhy (ramenní, stehenní někdy i sedací), úchytné prvky (ocelové nebo aluminiové) zachycující pád, zapínací spony, někdy i bederní opěrku pro pracovní polohování. Bederní opěrka zachycovacího postroje má dvě velká boční úchytná oka a natáči se zároveň s otáčením uživatele, čimž zvyšuje komfort práce ve výškách.
Může mít elestické popruhy, rychloupínací spony nebo voděodolné popruhy, které brání nanášení bahna a špíny. Má nastavitelnou velikost, seřiditelné ramenní a hrudní popruhy. Kontrastní barvy ramenních a stehenních popruhů vám pomohou rychle a pohodlně zachycovací postroj obléknout.
Stehenní popruhy zajišťující lepší polohování a zachycení v případě pádu, z těchto důvodů mají často polstrování. Na ramenní popruhy se dají nasadit v průběhu používání ramenní výstelky, kterí zvyšují komfort používání a zabrání dření do krku uživatele.
Neustále inovace, nápady a zkušenosti posunují zachycovací postroje do vyššího komfortu a kvality. Např. nová řada zachycovacích postrojů Exofit má systém LIFTech , který rozloží zátěž při pádu na celé tělo uživatele a řadí ho tak mezi nejpohodlnější a nejkomfortnější bezpečnostní zachycovací postroje na trhu. Tyto zachycovací postroje mají zádový úchyt s velkým zádovým středovým D-kroužek pro komfortnější, rychlé a snadné připojení OOPP proti pádu. Seřiditelné ramenní a hrudní popruhy s reflexním materiálem pro lepší viditelnost v prostředí se slabým osvětlením, otočné seřizovače trupu (patentované) pro rychlé a snadné nasazení a nastavení zachycovacího postroje. Mají taky vestavené nízkoprofilové závěsné popruhy pro úlevu od traumatu při zachycení pádu
Zádový úchyt zahycovacího postroje je určen pro uchycení zachycovače pádu, přední úchyt je určen pro práci ve visu, ramenní úchyty jsou určeny pro vytažení uživatele z omezeného stísněného prostoru, boční úchyty slouží pro pracovní polohování.
Zachycovací postroje se používají v různých postředích. Např. speciální zachycovací postroj Kevlar lze použít v prostředí z vysokými teplotami nebo při svařování, zachycovací postroj Atex lze použít v prostředí s nebezpečím výbuchu. Někdy se používají i zachycovací postroj se záchrannou vestou, např. při pracích na mostech nebo při práci nad vodní hladinou.
Existují zachycovací postroje pro speciální práce ve stísněných prostorech nebo pro záchranáře.
Zachycovacá postroje se používají i ve specifických prostředích - v oblasti staveb, ropy a zemního plynu, přepravy, inženýrských sítí a telekomunikací, obcí a větrné energie.
Zachycovací postroj mohou používat pouze osoby, které jsou vyškoleny v jeho používání. Před použitím je nutno provést vizuální kontrolu zachycovacího postroje a zkontrolova tak všechny jeho prvky, především úchytné body, popruhy, nastavení, spony, bederní opěrku, prošívání, vyztužení, indikátory pádu, úchytky, polstrování.
Důležitý je výběr správné velikosti zachycovacího postroje. Když jste 25 metrů nad zemí, je pro vás váš zachycovací postroj víc než jen bezpečným spojením – je pro vás vším. Vaše pohodlí, pocit jistoty a všestrannost při práci jsou přímo spojeny s jeho kvalitou a provedení.
Mezi zachycovací postroje patří bezpečnostní postroj, záchytný postroj, pracovní postroj, zajišťovací postroj nebo celotělový zachycovací postroj.
Všechny postroje odpovídají normám CE.
Kařdý zachycovací postroj má štítek (etiketu) ve stylu knížky s ochranným obalem, kde má pracovník veškeré informace o zachycovacím postroji a kontrolách (rozměry, označení velikosti, pokyny k použití, záznamy o kontrole, varovná loga a informace o shodě). Tyto štítky podporují rychlou kontrolu, dodržování předpisů a bezpečnost. Ochranný obal zajistí čitelnost těchto údajů po celou dobu používání.
Společně se zachycovacím postrojem se nejčastěji používá zachycovač pádu, polohovací lano, tlumič pádu, karabina a je součásti záchytného systému proti pádu pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou
Zachycovací postroj patří mezi osobní ochranné prostředky (OOPP) III. kategorie, které jsou určeny k ochraně proti smrtelnému nebezpečí. Uživatelům zajišťuje bezpečnost práce a ochranu proti pádu při práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Pravidelná revize nejméně jednou za 12 měsíců autorizovanou osobou.
Poskytujeme záruční a pozáruční servis, revizi OOPP, poradenství, školení, praktický výcvik a vyhledávání rizik při práci ve výškách a nad volnou hloubkou.