Horizontální lankový záchytný systém je trvale instalované kotvicí zařízen dle EN 795 typu C, které slouží k zachycení pádu při práci ve výškách nebo nad volnou hloubkou nebo jeho zamezení.
Výhodou je pernamentní zajištění, volné ruce pro práci, může ho používat i více uživatelů najednou vždy je nutno postupovat podle návodů na používání.. Podle legislativy musí být záchytný systém namontován na každou novou nebo opravovanou střechu.
Nejčastěji je instalován stěnách budov, konstrukcích, mostech, terasách apod
Horizontální lankový záchytný systém má následující komponenty:
- Koncové konstrukční upevňovací prvky (mohou mít i integrované tlumiče pádu)
- Středové kotvící úchyty (většinou v rozmezí 12m až 15m)
- Tlumič pádu (který snižuje zatížení při zachýcení pádu na maximální hodnotu 6 kN a je součástí buď jezdce nebo systému)).
- Napínák lanka
- Indikátor předpětí
- Rohové úchyty vnější a vnitřní
- Spojovací prvky
- Vodící lanko o průměru 8 mm (pozinkované galve nebo nerez lanko)
- Jezdce (který se pohybuje na vodícím lanku současně s uživatelem)
Horizontální lankový záchytný systém vám umožní přístup do všech částí střech a konstrukcí. Umožňuje taky plynulý pohyb uživatele bez nutnosti přejišťování. Maximální rozteč mezi středovými úchyty je většinou 12m až 15 m. Systém lze použít pro pracovní omezení (polohovací systém) nebo pro zachycení pádu uživatele a může být instalován na střešní systémy.
Důležitou součástí je jezdec ( pojmenování dle EN 795 třády C je pohyblivý zachycovač pádu). Ten se může přes středové kotvící úchyty posouvat automaticky (vetšina jezdců) nebo ručně (jedná se o ekonomickou variantu kdy ho přes středové body posouvá uživatel).Některé typy jezdců mohou absorbovat energii bez ohledu na to v jaké orientaci je zatížení aplikováno, což poskytuje naprostou svobodu a flexibilitu při navrhování ystému
Jsou typy jezdců, které se svou konstrukci velmi lehce pohybují po lanku i v zatáčkách záchytného systému.(většinou jsou kratší). Pokud jezdec nemá vlastné tlumič pádu, musí ho musí mít systém zachycení pádu, který záchytný systém tvoří společně s osobními ochrannými prostředky, jako jsou např. zachycovcí postroj, spojovací lano, zachycovač pádu nebo karabina. V každém případě tlumič v systému zachycení pádu být musí, hlavně z důvodů utlumení pádu. Tlumič utlumí pádovou energii, která vzniká v případě zachycení pádu a přenáší se na tělo uživatele, maximálně ne 6 kN. Každý uživatel záchytného systému je připojen k samostatnému jezdci.
Jezdec by se měl neustále pohybovat na úrovní uživatele, aby nedošlo důsledkem kyvadlového pohybu v případě pádu ke zranění uživatele.
Některé horizontální lankové systémy mají špičková modulární konstrukce. Modulární konstrukce mají všestranné použití a jsou nákladově velmi efektivní. Tytto modulární konstrukce má např. horizontální lankový záchytný systém Roofix, který patří mezi to nejlepší co dnes na trhu existuje. (Naše firma HAK CS, je na trhu již od roku 1991 a vždy vám budeme nabízet to nejlepší, nejsofikistovanější výrobky a služby. Tím se řídíme již mnoho let)
Počet pracovníku, kteří používají jeden záchytný systém najednou je různý. Určitě jeden :), ale v mnoha případech i více. Vždy je to dáno naprojektováním systému a návody na používání k danému systému.
Snad největšími výhodami těchto systému je ekonomická výhodnost, neustále zajištění po celou dobu práce, systémy jsou "automatické" (uživatel se nemusí o nic starat a má volné ruce pro práci). Když je záchytný systém šikovně doplněn i jinými ochrannými prostředky jako zachycovací postroj a lano, může být uživatel zajištěn po celém pracoišti (např. i rozích střech)
Koncové kotvící body mohou mít vlastní integrované tlumiče pádu (opět systém RoofSafe), které se aktivují v případě zachycení pádu. Jedinečnou výhodou v tomto případě je snížení snižuje zatížení na ukotvení na polovinu, což umožňuje v mnoha případech použití menšího počtu upevňovacích prvků. Tím se snižuje počet prostupů střechou, šetří se čas a peníze při montáži, snižují se tepelné mosty, čímž se snižují tepelné ztráty z budovy. Jsou vyráběny,pomoci speciálních slitin, jsou lehké a snižují zatížení.
V současnosti jsou střechy navrhovány s využitím lehčích materiálů a využitím nových technologií. Pokročilá konstrukce kotvení RoofSafe™ umožňuje zákazníkům těžit z moderního designu střešní krytiny a zároveň zajistit bezpečnost a strukturální integritu. S rostoucí snahou dodržovat zdravotní a bezpečnostní předpisy se navíc zvyšuje potřeba bezpečnostních řešení na starších budovách a konstrukcích. Kotevní a lankový systém RoofSafe™ je ideální pro instalaci na starší budovu, která vyžaduje systém ochrany proti pádu.
JEDNOU Z HLAVNÍCH PŘÍČIN ÚMRTÍ A ÚRAZŮ PŘI PRÁCI JE PÁD Z VÝŠKY. Pokud je práce ve výškách nevyhnutelná a jiné prostředky ochrany nejsou možné, mohou být horizontální systémy ochrany proti pádu vaším nejlepším řešením. To je zvláště důležité pro lidi, kteří musí pracovat v mnoha aspektech údržby budov na střechách, protože při plnění svých povinností mohou být vystaveni značným rizikům. Změny počasí, křehké střešní prvky, strmé svahy a kluzké povrchy, to vše může zvýšit nebezpečí, takže je nezbytné poskytnout systém ochrany proti pádu, který zajistí soulad s předpisy a bezpečné pracovní prostředí.
Záchytné systémy instaluje osoba pověřená výrobcem (HAK CS), která je k instalaci vyškolena, má potřebné znalosti a zkušenosti. je to logické, při práci ve výškách a nad volnou hloubkou existují velká rizika, která se často nedají ani předvídat
Musí existovat záchranný plán, který se musí realizovat po zachycení pádu uživatele.Čas strávený uživatelem po zachycení pádu je velmi nekomfortní. Mohou pomoci různé prostředky jako např. nožní odlhčovací smyčky. Ale cílem je bezpečná evakuace uživatele, ktero řeší právě zmiňovaný záchranný plán. V záchranném plánu musí být uvedeny konkrétní řešení a např. i konkrétní evakuační a záchranné prostředky vhodné pro evakuaci a záchranu uživatele.
Horizontální lankové záchytné systémy se často používají jako jako záchytné systémy na sřech.
Záchytný systém je označen evidenčním číslem nutným pro pravidelné periodické kontroly a ostatními informacemi ohledně správného používání, montáže a ostatních technických parametrů..
Společně s horizontálním mobilním záchytným systémem se nejčastěji používá zachycovací postroj, spojovácí prostředek, kotvící smyčka a karabina.
Horizontální lankový záchytný systém patří mezi osobní ochranné prostředky (OOPP) III. kategorie, které jsou určeny k ochraně proti smrtelnému nebezpečí. Uživatelům zajišťuje bezpečnost práce a ochranu proti pádu při práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Pravidelná revize nejméně jednou za 12 měsíců autorizovanou osobou.
Poskytujeme záruční a pozáruční servis, revizi OOPP, poradenství, školení, praktický výcvik a vyhledávání rizik při práci ve výškách a nad volnou hloubkou.
Pro bližší informace a správný výběr záchytného systému nás prosím kontaktujte.