Revize OOPP

Periodická prohlídka osobních ochranných prostředků proti pádu z výšky nebo do hloubky. Problematika provádění revizí (periodických prohlídek) osobních ochranných prostředků proti pádu OOPP.

Revize OOPP

Co jsou OOPP proti pádu:

Veškerá technika sloužící k ochraně zdraví při práci ve výšce a nad volnou hloubkou.

Příklady OOPP:

Co znamená revize OOPP?

Revize (periodická prohlídka) je určena ČSN EN 365 a návodem k používání.

Revize musí být provedena každých 12 měsíců, při běžném užívání OOPP. Pokud během užívání dojde k nečekané události (pád, poškození a podobně) musí být OOPP ihned a bezprostředně revidováno, před dalším použitím.

Revize je úkon provedený odborně způsobilou osobou, pověřenou výrobcem. Jedná se o odborné posouzení stavu daného OOPP, jeho životnosti a provozuschopnosti. Jedná se jak o vizuální kontrolu, tak také o seřízení a správného nastavení určitých OOPP.

Z každé revize musí být vystaven revizní protokol se seznamem OOPP a výsledkem revize provozuschopnosti OOPP.

Proč se revize OOPP musí provádět?

Povinnost provádět revizi nám určuje norma ČSN EN 365.

Revize se provádí nezávislou odborně způsobilou osobou, pověřenou výrobcem, která zaručí, že OOPP je provozuschopné, či nikoli. Tím chráníme uživatele OOPP a zajišťujeme jejich bezpečnost. Máme jistotu, že OOPP jsou provozuschopné a tím neohrožují uživatele.

Bez provádění revizí může docházet k přehlédnutí poškození a tím k ohrožení bezpečnosti uživatelů a dále také k dekalibraci například u zatahovacích zachycovačů pádu, kde toto rovněž může vést k ohrožení bezpečnosti uživatelů.

Kdo revizi OOPP může provádět?

Revizi může provádět dle ČSN EN 365 osoba odborně způsobilá, pověřená výrobcem.

Je velice důležité dbát na oprávněnost osoby, která revizi provádí. Ten, kdo provádí revizi musí mít certifikát způsobilosti od daného výrobce OOPP. Bez tohoto certifikátu je revize na dané OOPP neplatná.

Věříme, že toto krátké info, Vám poskytlo lepší pohled na revizi OOPP a přiblížilo důležitost této problematiky.

Pro zajímavost:

Gravitace působí na každého z nás. Reakční doba člověka na neočekávanou událost jsou přibližně 2 vteřiny. Za tu dobu člověk proletí 19,6 m volným pádem a dosáhne rychlosti 71 km/h.

Porovnejte zatížení při pádu 100kg osoby při pádu 1,8m. Nejdříve je pád na laně, bez tlumiče pádu (neodpovídá tedy normě). Zatížení je 22 kN, což je cca 2 200kg. Při použití lana s tlumičem pádu je zatížení 3,7 kN, což je 370kg. Zde je vidět důležitost OOPP v praxi, rozdíl působení síly na člověka je neporovnatelný.

Firmy, kterým pomáháme budovat lepší zajištění proti pádu z výšky a nad volnou hloubkou:

  • Skupina ČEZ
  • Skanska
  • Škoda
  • EON
  • Metrostav 
  • a mnoho dalších

Nepodceňujme bezpečnost práce při práci ve výšce a nad volnou hloubkou!

Nebojte se v případě jakýkoli dotazů nás kontaktovat, rádi vám poradíme a najdeme nejlepší cestu řešení bezpečnosti práce osob ve výšce a nad volnou hloubkou!

Děkujeme, že můžeme být Vaším partnerem v bezpečnosti práce.

Nejste si jisti co přesně potřebujete?
Nevadí, poradíme Vám.

Blíže k Praze

Ing. Ivan Smrček

obchodní zástupce pro Čechy

+420 603 889 825
smrcek@hakcs.cz

Blíže k Ostravě

Ing. Aleš Hyánek

obchodní zástupce pro Moravu

+420 605 700 285
hyanek@hakcs.cz