Školení pro práce ve výškách

Školení bezpečnosti práce ve výškách je upraveno v příloze Předpisu č. 362/2005 Sb., konkrétně v části XI. Školení zaměstnanců. Tato školení by měla být zaměřena zejména na konkrétní rizika, pracovní postupy, technologická a technická řešení a osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) proti pádu.

Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům v dostatečném rozsahu školení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci ve výškách a nad volnou hloubkou, zejména pokud jde o práce ve výškách nad 1,5 m, kdy zaměstnanci nemohou pracovat z pevných a bezpečných pracovních podlah, kdy pracují na pohyblivých pracovních plošinách, na žebřících ve výšce nad 5 m, a o používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP).

Bezpečnost zaměstnanců závisí nejen na správném používání vybavení OOPP proti pádu a dodržování preventivních opatření, ale především na praktických znalostech a dovednostech, a proto je školení tak důležitým prvkem ochrany zaměstnance před pádem.

Program školení je určen pro mnoho různých průmyslových odvětví. Máme vynikající kompetence, které vycházejí z více než 30 let zkušeností s výcvikem v oblasti BOZP pro práce ve výškách a shromažďování praktických zkušeností.

Průběh i náplň školení se odvíjí od potřeby eliminovat rizika a od požadavků na způsob provádění pracovní činnosti. Požadavky na znalosti budou odlišné u pracovníka vykonávajícího práce ve výškách často současně při použití složitějších technik jako např. lanového přístupu (zabezpečení skalnatých svahů proti pádu kamenů, údržba větrných elektráren, čištění sil, apod.) a u pracovníka, který se s pracemi ve výškách setkává příležitostně nebo se potřebuje s problematikou seznámit v základní rovině (stavbyvedoucí, koordinátor BOZP na staveništi, odborně způsobilá osoba v prevenci rizik, apod.)

Při provádění školení záleží ještě více než na zkušenostech pracovníků na odborných zkušenostech a znalostech školitele. Je to jeden z nejdůležitějších faktorů k provádění školení a to nejen v oblasti bezpečnosti práce ve výškách. Vzhledem k tomu, že v současné době neexistuje žádná právní úprava, která by upravovala kvalifikaci nebo odbornost školitelů, stává se běžnou praxí, že bezpečnost práce ve výškách je školena osobami bez odborných znalostí, u kterých je navíc praktické předvedení a použití výrobků zcela nedostatečné. Pokud bychom měli hovořit o školení přes internet, je to v případě bezpečnosti práce ve výškách hazard s lidským životem.

Naši školitelé mají rozsáhlé znalosti a mnohaleté zkušenosti s prací ve výškách, což zaručuje vysokou úroveň věcného a praktického výcviku . Máme na mysli jeden cíl - vyškolit zaměstnance, aby se po práci mohli bezpečně vrátit domů.

Proč si zvolit nás?

Klademe důraz na nouzové a záchranné postupy. Nabízíme výcvikový kurz uzpůsobený na míru vašim přesným potřebám . Značné množství času je věnováno praktickému výcviku v malých skupinách. Výcvik provádíme s využitím našeho vlastního nejlepšího vybavení – známých a důvěryhodných značek. Kurzy mohou být pořádány i v prostorách zákazníka.

Společnost HAK CS realizuje školení pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou přímo u našich zákazníků. Školení je rozděleno do teoretické a praktické části.

V teoretické části vás seznámíme s legislativou, souvisejícími normami, návody k používání a v praktické části vám představíme nejpoužívanější OOPP proti pádu, které si samozřejmě můžete vyzkoušet.

V teoretické části se seznámíte především s:

  • Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.
  • Základní požadavky sady harmonizovaných ČSN EN norem řady Osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky.
  • Seznámení s návody na používání konkrétní techniky proti pádu.

V praktické části se od zkušených instruktorů pro změnu naučíte, jak nejpoužívanější OOPP proti pádu správně používat. Seznámíte se s technickými parametry i praktickým používáním osobních ochranných prostředků (OOPP) proti pádu, kam patří např.

Můžete si vyzkoušet používání evakuačních prostředků a záchranných systémů, jako je např.

  • Legendární evakuační prostředek Rollgliss
  • Trojnožka Protecta, Rollgliss, Sala, Hak CS
  • Naviják Sala, Protecta
  • Sala systém pro možnost práce a evakuace osob ve stísněných prostorech

Rádi vám předvedeme záchytné systémy, které podle druhu práce mohou být mobilní, horizontální nebo vertikální nebo podle použitého vodiče mohou být lankové, kolejnicové nebo textilní. Veškeré tyto záchytné systémy proti pádu vám mohou velmi zkvalitnit práci ve výškách a nad volnou hloubkou, při práci jste permanentně zajištěni a máte neustále volné ruce pro práci.

V rámci školení pro práce ve výškách se seznámíte s ostatními ochrannými prostředky proti pádu, jako je např. kotvící bod, kotvící systém na střechy, kotvící rameno, plošina na sloupy, vakuový kotvící systém nebo záchytná síť.

V neposlední řadě si řekneme něco o kolektivní ochraně při práci ve výškách, kotevní konstrukci a výstupovém žebříku.   

Konkrétní náplň školení je vždy přizpůsobena vašim znalostem a požadavkům. Garantujeme odbornost a komplexnost školení včetně všech záruk z toho vyplývajících.

Hlavně vám předáme veškeré zkušenosti a informace, které jsme získali za několik desetiletí, po které v oblasti BOZP pro práce pracujeme.

Školení pro práce ve výškách může být jednodenní nebo několikadenní.

Obsah jednodenního školení může např. vypadat následovně:

1. Komplexní shrnutí legislativy s ohledem na BOZP při práci ve výškách, především:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění; zákon č. 309/2006 Sb.,  zajištění dalších podmínek BOZP, v platném znění;  zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, v platném znění; nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na BOZP na staveništích, v platném znění; nařízení vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování OOPP, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků; nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů; vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, v platném znění.

2. Komplexní shrnutí legislativy s ohledem na problematiku technických požadavků na prostředky kolektivní ochrany, tj. technické a dočasné stavební konstrukce, OOPP  a přenosné žebříky, především:

Zákon č. 102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků v platném znění“, „zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky v platném znění“, „nařízení vlády č. 378/2001 Sb. stanovující požadavky na bezpečný provoz technických zařízení“, „nařízení vlády č. 173/1997 Sb.

3. „Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.“

4. Sada ČSN EN „Osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky“, „Osobní pracovní prostředky pro pracovní polohování a prevenci proti pádům z výšky“, „Prostředky ochrany osob proti pádu“, tedy řada ČSN EN 341 až ČSN EN 12841. Dále sada ČSN EN „Žebříky“, tedy ČSN EN 131-1 až ČSN EN 14183.

5. Návody k používání

6. Praktické ukázky

7. Znalosti ověřeny testem a praktickým ověřením používání

Katalog Přehled kurzů - Bezpečná práce ve výškách a nad hloubkou (formát PDF | velikost 1,7 MB)

Náplň školení BOZP zaměstnavateli neurčuje žádný zákonný předpis. Stejně tak je tomu i u periody školení, tedy jak často má zaměstnavatel školit své zaměstnance. Vychází se tak z předpokladu, že sám zaměstnavatel zná okolnosti práce ve firmě nejlépe a je tedy na něm, aby určil nejvhodnější řešení. To poskytuje zaměstnavatelům určitou volnost v rozhodování, na druhou stranu se tak stávají odpovědnými i za případnou chybnou formu školení nebo jeho nedostatečné opakování, za které mohou být postiženi sankcemi.

Zaměstnavateli nejčastěji volená perioda opakování je jednou za dva roky, pokud to okolnosti dovolují. V případech, kde je zvýšené riziko nebezpečí, ať už z jakéhokoliv důvodu, doporučuje se dobu opakování zkrátit na jeden rok nebo i méně.

Kdy je nutné uspořádat školení BOZP?

Školením BOZP tedy musejí projít všichni zaměstnanci (vedoucí pracovníky nevyjímaje), přičemž školení musí proběhnout konkrétně v těchto případech:

v den nástupu do zaměstnání (vstupní školení)

když uplyne doba, na kterou je školení platné

když dojde ke změně pracovního zařazení jedince

když jsou zaměstnanci svěřeny nové pracovní úkoly

když jsou zaváděny nové technologie či jiné pracovní postupy

když zaměstnanec přeruší pracovní činnost na dobu delší, než jak je vymezeno zaměstnavatelem v rámci interních předpisů

Potřebujete školení?

Potřebujete školení přizpůsobit Vašim konkrétním požadavkům ? Vašim specifikacím dané činnosti ve výškách ? Na konkrétních parametrech se určitě domluvíme.

Ing. Ivan Smrček

obchodní zástupce pro Čechy

+420 603 889 825
smrcek@hakcs.cz

Ing. Aleš Hyánek

obchodní zástupce pro Moravu

+420 605 700 285
hyanek@hakcs.cz