Školení pro práce ve výškách

Bezpečnost zaměstnanců závisí nejen na správném používání vybavení OOPP proti pádu a dodržování preventivních opatření, ale především na praktických znalostech a dovednostech, a proto je školení tak důležitým prvkem ochrany zaměstnance před pádem.

Program školení je určen pro mnoho různých průmyslových odvětví . Máme vynikající kompetence, které vycházejí z více než 30 let zkušeností s výcvikem v oblasti BOZP pro práce ve výškách a shromažďování praktických zkušeností.

Naši školitelé mají rozsáhlé znalosti a mnohaleté zkušenosti s prací ve výškách, což zaručuje vysokou úroveň věcného a praktického výcviku . Máme na mysli jeden cíl - vyškolit zaměstnance, aby se po práci mohli bezpečně vrátit domů.

Proč si zvolit nás?

Klademe důraz na nouzové a záchranné postupy. Nabízíme výcvikový kurz uzpůsobený na míru vašim přesným potřebám . Značné množství času je věnováno praktickému výcviku v malých skupinách. Výcvik provádíme s využitím našeho vlastního nejlepšího vybavení – známých a důvěryhodných značek. Kurzy mohou být pořádány i v prostorách zákazníka

Společnost HAK CS realizuje školení pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou jpřímo u našich zákazníků a rozděleno do teoretické a praktické části. V teoretické části vás seznámíme s legislativou, souvisejícími normami, návody k používání a v praktické části vám představíme nejpoužívanější OOPP proti pádu, kterou si samozřejmě můžete vyzkoušet. V teoretické části se seznámíte především s:

  • Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.
  • Základní požadavky sady harmonizovaných ČSN EN norem řady Osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky.
  • Seznámení s návody na používání konkrétní techniky proti pádu.

V praktické části se od zkušených instruktorů pro změnu naučíte, jak nejpoužívanější OOPP proti pádu správně používat. Seznámíte se s technickými parametry i praktickým používáním osobních ochranných prostředků (OOPP) proti pádu, kde patří např. zachycovací postroj, polohovací lano, tlumič pádu, zachycovač pádu, bezpečnostní lano, karabina, kotvící prostředek apod.

Můžete si vyzkoušet používání evakuačních prostředků a záchranných systému, jako je např. legendární evakuační prostředek Rollgliss, používání trojnožky s vlastními kotvícími body a navijákem a v neposlední řadě možnosti práce a evakuace osob ve stísněných prostorech.

Rádi vám předvedeme záchytné systémy, které podle druhu práce mohou být mobilní, horizontální nebo vertikální nebo podle použitého vodiče mohou být lankové, kolejnicové nebo textilní. Veškeré tyto záchytné systémy proti pádu vám mohou velmi zkvalitnit práci ve výškách a nad volnou hloubkou, pří práci jste pernamentně zajištěni a máte neustále volné ruce pro práci.

V rámci školení pro práce ve výkách se seznámíte s ostatními ochrannými prostředky proti pádu, jako je např. kotvící bod, kotvící systém na střechy, kotvící rameno, plošina na sloupy, vakuový kotvící systém nebo záchytná síť.

V neposlední řadě si řekneme něco o kolektivní ochraně při práci ve výškách, kotevní konstrukci a výstupovém žebříku.   

Konkrétní náplň školení je vždy přizpůsobena Vašim znalostem a požadavkům. Garantujeme odbornost a komplexnost školení včetně všech záruk z toho vyplývajících.

Hlavně vám předáme veškeré zkušenosti a informace, které jsme získali za několik desetiletí, po které v oblasti BOZP pro práce pracujeme.

Školení pro práce ve výškách může být jednodenní nebo několikadenní. Obsah jednodenního školení ,ůže např vypadat následovně:

1. Komplexní shrnutí legislativy s ohledem na BOZP při práci ve výškách, především:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění; zákon č. 309/2006 Sb.,  zajištění dalších podmínek BOZP, v platném znění;  zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, v platném znění; nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na BOZP na staveništích, v platném znění; nařízení vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování OOPP, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků; nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů; vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, v platném znění.

2. Komplexní shrnutí legislativy s ohledem na problematiku technických požadavků na prostředky kolektivní ochrany, tj. technické a dočasné stavební konstrukce, OOPP  a přenosné žebříky, především:

Zákon č. 102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků v platném znění“, „zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky v platném znění“, „nařízení vlády č. 378/2001 Sb. stanovující požadavky na bezpečný provoz technických zařízení“, „nařízení vlády č. 173/1997 Sb.

3. „Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky.“

4. Sada ČSN EN „Osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky“, „Osobní pracovní prostředky pro pracovní polohování a prevenci proti pádům z výšky“, „Prostředky ochrany osob proti pádu“, tedy řada ČSN EN 341 až ČSN EN 12841. Dále sada ČSN EN „Žebříky“, tedy ČSN EN 131-1 až ČSN EN 14183.

5. Návody k používání

6. Praktické ukázky

7. Znalosti ověřeny testem a praktickými ověřením používání

Katalog Přehled kurzů - Bezpečná práce ve výškách a nad hloubkou (formát PDF | velikost 1,7 MB)

Potřebujete školení?

Potřebujete školení přizpůsobit Vašim konkrétním požadavkům ? Vašim specifikacím dané činnosti ve výškách ? Na konkrétním parametrech se určitě domluvíme.

Ing. Ivan Smrček

obchodní zástupce pro Čechy

+420 603 889 825
smrcek@hakcs.cz

Ing. Aleš Hyánek

obchodní zástupce pro Moravu

+420 605 700 285
hyanek@hakcs.cz