Zádržný systém na střechy
V případě práce na střechách nebo jiných konstrukcích se může používat záchytný systém proti pádu nebo zádržný systém. Pokud v případě práce na střechách hrozí, že by pracovník v případě pádu mohl narazit na nějakou překážku (jiná konstrukce, nižší střecha), tak se místo záchytného systému (který je určen k zachycení pádu) používá zádržný systém (který omezuje pohyb pracovníka a je instalován tak, aby k pádu nemohlo dojít).

Zádržný systém se může skládat ze stejných součástí jako záchytný systém, ale je navržen tak, že uživatele nepustí do rizika pádu (např. svou délkou vás nepustí k okraji střechy).
Oba systémy je možné vzájemně kombinovat, a tak docílit vyšší úroveň BOZP při práci ve výškách nebo nad volnou hloubkou.
Součástí zádržného systému je spojovací prostředek (lano) a ten je určen výhradně pro zádržnou (omezovací) funkci.
Délka spojovacího prostředku nepustí uživatele do nebezpečné oblasti a tím se uživatel nepohybuje v oblasti, kde hrozí nebezpečí pádu.
Zádržný systém je přesně definován pro každé místo práce.
Uživateli musí být sděleny přesné informace popisující OOPP a kotvící bod, který má být použit, aby byla zaručena jeho bezpečnost.
Použití zádržného systému může být upřednostněno před záchytným systémem jako preventivním opatřením při opakové práci ve vymezeném prostoru (např. práce na ploché střeše).
Použití zádržného systému vyžaduje předem instalaci vhodných kotvících bodů.
Vždy je nutno postupovat podle návodů na používání a instrukcí dodavatele.
Zádržné systémy mají evidenční štítek, kde jsou uvedeny důležité údaje ohledně používání, revize a technická data (Typ zařízení, Evropská norma, Identifikace vedení, Sériové číslo, Datum výroby (měsíc a rok), Maximální / minimální užitkové zatížení, Označení výrobce, Označení CE a upozornění: „Přečtěte si návod k použití“).
Nelze je upravovat, opravovat ani vyměňovat původní součásti systému. Veškeré změny, opravy nebo doplňky k zařízení smí provádět pouze autorizovaný servis výrobce.
Před každým použitím systému zkontrolujte, zda nevypršelo datum další technické kontroly, jeho úplnost a správný technický stav.
Navržení a montáž záchytného systému musí být provedeno vždy odpovědnou osobou.
Společně se záchytnými systémy se používá nejčastěji zachycovací postroj, polohovací pás, spojovací lano a karabina.
Zádržné systémy patří mezi osobní ochranné prostředky (OOPP) III. kategorie. Uživatelům zajišťuje bezpečnost práce a ochranu proti pádu při práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Pravidelná revize nejméně jednou za 12 měsíců autorizovanou osobou.
Poskytujeme záruční a pozáruční servis, revizi OOPP, poradenství, školení, praktický výcvik a vyhledávání rizik při práci ve výškách a nad volnou hloubkou.
Pro bližší informace a správný výběr záchytného systému nás prosím kontaktujte.