Ochrana proti pádu

Ochrana proti pádu, to jsou hlavně  osobní ochranné pracovní prostředky proti pádu, které se používají k zajištění osob pracující ve výškách a nad volnou hloubkou.
Práce ve výškách a nad volnou hloubkou patří k nejnebezpečnějším pracovním činnostem ve stavebnictví, montážích a údržbářských pracích. 
Za tuto práci se považuje práce a pohyb pracovníků, při kterém jsou ohroženi pádem z výšky nebo do hloubky, propadnutím nebo sesutím. Před tímto ohrožením musí být pracovníci chráněni. Jako přednostní ochrana se používají prostředky kolektivního zajištění, např. ochranné konstrukce, které znemožňují pád (ochranné  lešení nebo ochranné zábradlí). Nebo záchytné konstrukce např.(záchytné sítě, zábradlí, lešení), u nichž k pádu může dojít, ale je včas zachycen konstrukcí. 
Stavění a používání kolektivního zajištění bývá ekonomicky a technicky velmi náročné.

Proto v určitých případech (krátkodobé práce, malý počet pracovníků) se k zajištění proti pádu při práci ve výškách nebo nad volnou hloubkou kde hrozí pád, propadnutí nebo sesutí používají osobní ochranné pracovní prostředky..

Naši firmu jsme založili v roce 1991 a za několik desetiletí práce jsme získali velké zkušenosti s používáním jednotlivých OOPP proti pádu a můžeme vám nabídnout to nejlepší co v této oblasti existuje. ať se jedná o stavebnictví, montáže

Mezi OOPP proti pádu patří hlavně zachycovací postroje mezi něž mimo jiné patří např zachycovací postroj Kevlar, který se používá v prostředí vysokých teplot nebo zachycovací postroj ATEX, který se používá v prostředí s nebezpečím výbuchu.

Nebo do kategorie OOPP proti pádu patří polohovací lana TRIGER, který je velmi lehký protože má aluminiový zkracovač délky lana. Nebo zde patří zachycovače pádu, např. zachycovač pádu NANO-LOK, který má speciální Nomex®/Kevlar® vlákna a je zcela první zachycovač pádu navržen pro sváření a broušení v prostředí s vysokými teplotami.
Patří zde i celá řada záchytných systémů při práci na střechách nebo na konstrukcí, tlumiče pádu s elastickými popruhy, evakuační systémy v čele s legendárním systémem Rollgliss, trojnožky s digitálními navijáky .....
Veškeré OOPP podléhají povinnosti pravidelné revize a to minimálně jednou za 12 měsíců, pokud došlo k zchycení pádu, tak se některé OOPP kontroluji ihned po této události.  Protokoly o revizi OOPP včetně evidenčních karet jsou pak důležitou součásti dokumentace OOPP. Podle zákona o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (zákon č. 309/2006 Sb.) má zaměstnanec nárok na bezplatné poskytnutí OOPP, pokud je to nutné pro výkon jeho práce. 

Osobní ochranné prostředky proti pádu, stejně jako prostředky kolektivní ochrany, je třeba používat v souladu s příslušnými předpisy a normami, aby se minimalizovalo riziko úrazu při pádu. Zajištění správného používání a údržby je základem pro bezpečnou práci ve výškách a nad volnou hloubkou.

Ochranu proti pádu dělíme je do těchto hlavních kategorií