Ochrana proti pádu
Ochrana proti pádu zajišťuje pracovníkům bezpečnou práci ve výškách a nad volnou hloubkou pomocí prostředků kolektivní ochrany nebo osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP).
Práce ve výškách a nad volnou hloubkou patří k nejnebezpečnějším a nejrizikovějším pracovním činnostem ve stavebnictví, v montážních a údržbářských pracích, v energetice nebo ropním průmyslu.
Za práci ve výškách a nad vonou hloubkou se legislativně považuje práce a pohyb pracovníků, při kterém jsou ohroženi pádem z výšky nebo do hloubky, propadnutím nebo sesutím. Před tímto ohrožením musí být pracovníci chráněni.
Zaměstnavatel musí přijmout technická a organizační opatření k zabránění pádu zaměstnanců z výšky nebo do hloubky, propadnutí nebo sklouznutí nebo k jejich bezpečnému zachycení (dále jen "ochrana proti pádu") a zajišťuje jejich provádění a) na pracovištích a přístupových komunikacích nacházejících se v libovolné výšce nad vodou nebo nad látkami ohrožujícími v případě pádu život nebo zdraví osob například popálením, poleptáním, akutní otravou, zadušením, b) na všech ostatních pracovištích a přístupových komunikacích, pokud leží ve výšce nad 1,5 m nad okolní úrovní, případně pokud pod nimi volná hloubka přesahuje 1,5 m.
Ochranu proti pádu zajišťuje zaměstnavatel přednostně pomocí prostředků kolektivní ochrany, kterými jsou zejména technické konstrukce, například ochranná zábradlí a ohrazení, poklopy, záchytná lešení, ohrazení nebo sítě a dočasné stavební konstrukce, například lešení nebo pracovní plošiny.
Stavění a používání kolektivního zajištění bývá ekonomicky a technicky velmi náročné. Proto v určitých případech (krátkodobé práce, malý počet pracovníků) se k zajištění proti pádu při práci ve výškách nebo nad volnou hloubkou, kde hrozí pád, propadnutí nebo sesutí, používají osobní ochranné pracovní prostředky.
Prostředky osobní ochrany, kterými jsou osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) proti pádu, se použijí v případě, kdy povaha práce vylučuje použití prostředků kolektivní ochrany nebo není-li použití prostředků kolektivní ochrany s ohledem na povahu, předpokládaný rozsah a dobu trvání práce a počet dotčených zaměstnanců účelné nebo s ohledem na bezpečnost zaměstnance dostatečné.
Mezi nejčastěji používané osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) proti pádu patří zejména:
- Zachycovací postroje, které jsou definovány dle EN 361 jako opora těla sloužící v první řadě pro zachycení pádu. Používají se i ke stabilizování pracovní polohy nebo práci na laně.
- Zachycovače pádu, které jsou používány dle EN 360, jsou oblíbené pro volnost zajištěného pohybu uživatelů.
- Tlumiče pádu dle EN 355 zajistí, že brzdná síla v případě pádu nepřekročí zatížení na tělo uživatele 6 kN (je to způsobeno postupným páráním tlumiče pádu a tím pohlcováním pádové energie).
- Lana, která jsou definována EN 353-2, mohou tlumit pád uživatele svou elasticitou.
- Spojovací prostředky a karabiny Dle EN 362 patří karabimy mezi spojující prvky.
- Evakuační zařízení, mezi něž patří dle EN 341 i evakuační zařízení Rogliss, jsou zařízení, kterými může být osoba zachráněna sama sebou nebo jinou osobou.
- Záchytné systémy patří mezi Kotvící zařízení dle EN 795 a zaručují permanentní zajištění při práci ve výškách.
- Zádržně systémy se mohou skládat ze stejných součástí jako záchytný systém, ale jsou navrženy tak, že uživatele nepustí do rizika pádu (např. svou délkou vás nepustí k okraji střechy).
- Trojnožky a navijáky, dle EN 795 jsou trojnožky mobilní kotvící body.
- Kotvící body jsou dle EN 795 stacionární nebo mobilní.
- Kotvící zařízení, sem patří dle EN 795 např. i Dveřní kotvení nebo Kotvící ramena.
-
Naši firmu jsme založili v roce 1991 a za několik desetiletí práce jsme získali velké zkušenosti s používáním jednotlivých OOPP proti pádu a můžeme vám nabídnout to nejlepší, co v této oblasti existuje.
Veškeré OOPP podléhají povinnosti pravidelné revize, a to minimálně jednou za 12 měsíců, pokud došlo k zachycení pádu, tak se některé OOPP kontrolují ihned po této události.
Protokoly o revizi OOPP včetně evidenčních karet jsou pak důležitou součástí dokumentace OOPP.
Podle zákona o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (zákon č. 309/2006 Sb.) má zaměstnanec nárok na bezplatné poskytnutí OOPP, pokud je to nutné pro výkon jeho práce.
Osobní ochranné prostředky proti pádu, stejně jako prostředky kolektivní ochrany, je třeba používat v souladu s příslušnými předpisy a normami, aby se minimalizovalo riziko úrazu při pádu. Zajištění správného používání a údržby je základem pro bezpečnou práci ve výškách a nad volnou hloubkou.